Prof. Dr. Nizamettin Parlak Kimdir?

Prof. Dr. Nizamettin PARLAK, 1964’de Erzincan-Çayırlı Bölükova Köyü’nde doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Erzincan’da tamamladı. 1987 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. 1987-2010 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğretmen olarak görev yaptı.

1998’de Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Endülüs Dil Mektebi başlıklı teziyle yüksek lisansını, 2004’te de Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Lisânüddîn İbnü’l-Hatîb’in Siyasî Kişiliği ve Tarihçiliği adlı teziyle doktorasını tamamladı.

2009 yılında M.E. B. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Ders Kitapları Yazma ve İnceleme komisyonlarında bir yıl süreyle görev yaptı. 2010 yılında MEB tarafından görevlendirildiği KKTC Lefkoşa’da yine bir yıl süreyle öğretmen olarak çalıştı.

2011 yılında girdiği Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde 2014 yılında doçent, 2019 yılında da Profesör oldu. 2015 yılında Erzincan Üniversitesi tarafından görevlendirildiği Kazakistan’ın Almatı kentindeki Abai Üniversitesi bünyesinde açılan Türk-Kazak Kültür merkezinde yaklaşık dört ay görev yaptı.

Alanıyla ilgili yayınlanmış kitapları ve makaleleri bulunan Parlak, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölüm Başkanı olarak görevine devam etmektedir.